…innym sposobem sprawowania kontroli jest odgadywanie życzeń i próby ich spełniania.

Udostępnij na FB

Cztery komentarze do “…innym sposobem sprawowania …”

 • doro:

  moze byc, ale nie musi

 • ender:

  Czy kiedy kogoś kocham, lubię, albo szanuję i staram się domyślić, co by się temu komuś spodobało np. na prezent, i kupię czy zrobię temu komuś taki prezent, to czy sprawuję kontrolę? Czy jeśli oczekuję, że ten mój gest będzie zauważony, doceniony w taki czy inny sposób, to już sprawuję kontrolę?

 • wk:

  Zgadzam się, że mechanizm nie jest taki jednoznaczny, ale też z mojego doświadczenia wynika, że jest częstszy niż się wydaje. Dotyczy on głównie osób skupionych na dążeniu do perfekcji, ale nie tylko. Czy jest to mechanizm oparty na lęku i kontroli, decydują pewnie proporcje. Świadomość, że może być to metoda kontroli, pozwala na zadanie sobie odpowiednich pytań, w rodzaju: „czy ktoś jest ze mną dla mnie, czy dlatego, że mu wygodnie”. Osoby, które stosują ten mechanizm, zwykle co jakiś czas przeżywają gwałtowny lęk, brak pewności co do stałości/wierności partnera. Innym objawem jest powracające co jakiś czas poczucie, że rezygnuję z własnych, fundamentalnych celów/potrzeb dla drugiej osoby. Przy okazji, dziękuję za wnikliwe uwagi :)

 • ender:

  To zdanie o odgadywaniu życzeń i próbach ich spełnienia jako sposobie sprawowania kontroli, bardzo mocno we mnie uderzyło. Bo bardzo często tak właśnie robiłem. Odgadywałem i spełniałem. Dziś jakbym zrozumiał ten mechanizm. Wiem, że osoba wobec której to czyniłem, rezygnując z własnych potrzeb, była ze mną bo było jej wygodnie. We mnie był tylko lęk o stałość i wierność – dokładnie jak piszesz. Brnę przez wszystkie posty tego bloga – dużo tu dobrego… Dużo mi się przejaśnia i mam spore nadzieje, że poczytam, poczytam i… pójdę swoją drogą.
  :)

Zostaw komentarz

Wyszukiwanie
Słowa-klucze
Facebook